Battery Chargers
Important compatibility info
Additional Information
- 10 x Programmable settings
- Ease of programme change
- Auto mode selection (12V/24V)
- Connection for remote alarm
- IP65
- Built in heat sink
- Supplied with installation kit and instructions
- 100 AMP BATTERY SHEILD
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | All Sizes |
| Charge Rate | 2 A |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.8 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Other Part Number | TM-522-D1 |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 1.7 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Other Part Number | TM-522-D2 |
Important compatibility info
| Lithium Charge Capacity (up to) | 3 Ah - 120 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | TM276 |
| Charge Rate | 10 A |
| Charging Voltage | 12 V |




