Battery Chargers
Important compatibility info
| Title | Triple Socket Adaptor & Twin USB - 12V |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 2 Replacement Rubber Cover |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Charge Point Replacement Rubber Cover |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | EV Cable Wall Hook |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 1 Replacement Rubber Cover |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | EV Portable Charger Storage Bag |
Additional Information
Important compatibility info
Important compatibility info
| Title | Type 2 Wall Holster |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 2 Wall Hook and Holster |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Type 1 Wall Holster |
Additional Information
Important compatibility info
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Title | Compact Battery Charger - 6A - 12V |
| Trickle Charge | No |
| Charge Rate | 6 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 12 Ah - 80 Ah |
Additional Information
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 1A |
| Length | 135 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 50 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | 1 Ah - 120 Ah |
| Extra Description | Sterling Portable |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 50 Ah |
| Charge Rate | 1 A |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Weight | 1200 |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 Ah - 60 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 4 A |
| Trickle Charge | No |
| Title | Compact Battery Charger - 4A - 12V |
Additional Information
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.5 A |
| Trickle Charge | No |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| 6V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| Other Part Number | 6V 1A |
Important compatibility info
| Title | Ring OBDII Connector For Ring Solar Panels |
| Length | 2000 mm |
| Weight | 154 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Automatic Trickle Battery Charger - 0.5A - 12V |
| Other Part Number | 12V 1A |
| Charge Rate | 0.5 A |
| Trickle Charge | 1 Ah - 100 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Battery Charger - 4A - 12V - LED Automatic |
Additional Information
Important compatibility info
| Weight | 0.120 kg |
| Type | Battery Charger |
| Mains Cable Length | 3 m |
| Function | Battery Charger |
| Extra Description | BATTERYcharge SOLAR Cable |
| Power supply | Solar cell |
| Title | OBDII Power Cable For Solar Panels |
Additional Information
Brief Information
Battery charger and maintainer.
General Information
For further information, please refer to our product data sheet or visit our website.
Important compatibility info
| Title | Battery Charger 6A - 12V - LED Automatic |
| Charging Voltage | 12 V |
| Weight | 2200 |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 80 Ah |
| Charge Rate | 6 A |
| Trickle Charge | 20 Ah - 80 Ah |
Additional Information
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 50 Ah |
| Charge Rate | 4 A |
| Trickle Charge | No |
Important compatibility info
| Charge Rate | 4 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 90 Ah |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 40 Ah |
Additional Information
The Ring RSC804 is a 4A smart charger and battery maintainer suitable for 6V and 12V vehicles and recommended for START/STOP batteries. Compatible with lead acid, gel, calcium, EFB and AGM batteries. Keeps batteries in good condition without risk of overcharging. One button operation and large LCD backlit display for ease of use as well as reverse polarity and short-circuit protection for safety. Connect and be sure with the charger adjusting automatically to long-term maintenance mode when the vehicle's battery is full.
Available with three pin plug (part number RSC804) and two pin plug (part number RESC804)
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Title | Smart Battery Maintenance Charger - 1.5A - 6/12V |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Weight | 400 |
| Charge Rate | 1.5 A |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 120 Ah |
Additional Information
Important compatibility info
Important compatibility info
| Charge Rate | 4 A |
| Extra Description | Sterling Portable |
| Length | 160 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 Ah - 140 Ah |
| Width | 60 mm |
| Height | 45 mm |





























