Battery Chargers
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 12V 1A |
| Charge Rate | 1 A |
| Trickle Charge | 1 Ah - 100 Ah |
Important compatibility info
| Width | 110 mm |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Height | 55 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 140 Ah |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 140 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 3 A |
| Extra Description | Sterling Portable |
| Length | 135 mm |
| Other Part Number | 6V 3-5A |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Charge Rate | 4 A |
| Extra Description | Sterling Portable |
| Length | 160 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 Ah - 140 Ah |
| Width | 60 mm |
| Height | 45 mm |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.5 A |
| Trickle Charge | No |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| 6V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| Other Part Number | 6V 1A |
Important compatibility info
| Title | Ring 5W Solar Battery Maintainer |
| Power supply | Solar |
| Charging Voltage | 12 V |
| Width | 219 mm |
| Height | 21 mm |
| Length | 235 mm |
| Weight | 808 |
Additional Information
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 70 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 6 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 70 Ah |
Important compatibility info
| 6V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 100 Ah |
| Title | Battery Charger 8A - 6V/12V - LED Automatic |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Charge Rate | 8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 100 Ah |
Additional Information
Important compatibility info
Important compatibility info
| Weight | 1.094 kg |
| Type | Battery Charger |
| Mains Cable Length | 3 m |
| Function | Battery Charger |
| Extra Description | BATTERYcharge SOLAR 10W |
| Power supply | Solar cell |
| Title | OSRAM BATTERYcharge SOLAR 10 W Solar Panel |
| Charge current (12V) | 0.56 A |
Additional Information
Brief Information
Battery charger and maintainer.
General Information
For further information, please refer to our product data sheet or visit our website.
Important compatibility info
Important compatibility info
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Battery Charger 12A - 12V/24V - LED Automatic |
Additional Information
Important compatibility info
| Charge Rate | 6 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 110 Ah |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 50 Ah |
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
Additional Information
6A smart charger, for both 6V and 12V vehicles. Recommended for START/STOP batteries as well as being compatible with lead, gel, calcium, AGM and EFB battery types. Keeps batteries in good condition without risk of overcharging. One button operation and large backlit digital display for ease of use as well as reverse polarity and short-circuit protection for safety. Connect and be sure that there won't be any over charging as a result of using the smart charger with the charger adjusting automatically to long-term maintenance mode when the vehicle's battery is full.
Available with three pin plug (part number RSC806) and two pin plug (part number RESC806)
Important compatibility info
| Height | 40 mm |
| Width | 70 mm |
| Length | 115 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 26 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 2 A |
| Other Part Number | 12V 2A |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.6 A |
| Additional Information | 12V 1A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 29 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 8 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | TM404-D |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Other Part Number | 6V 3-5A |
| Charge Rate | 4 A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 120 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Title | Intelligent Battery Charger - 4A - 6V/12V |
Additional Information
This 3.8 Amp electronic battery charger ensures by itself that you don't overcharge and damage your vehicle's battery. It is fully automatic, meaning it will diagnose, recover, charge and maintain batteries for months. It is also MCU (Microcontroller Unit) operated, allowing you to easily interact with the charger in a comfortable manner whilst protecting the battery against user errors. In addition, this battery charger offers overheat protection, protection against short circuit and wrong connections and is also spark proof.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
Important compatibility info
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 192 Ah |
| Title | Battery Charger - 8A - 12V - Electronic Smart |
| Charge Rate | 8 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Weight | 830 |
| Charging Voltage | 12 V |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | TOPDON T4000C 12V 4A Smart Battery Charger |
Additional Information
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
| Length | 150 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 70 mm |
| Charge Rate | 4 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 48 Ah |
Important compatibility info
| 24V Charge Capacity (up to) | 12 Ah - 22 Ah |
| Charge Rate | 2 A |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | Maintains |
Important compatibility info
| Charge Rate | 8 A |
| Trickle Charge | 20 Ah - 90 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Width | 280 mm |
| Height | 180 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 90 Ah |
| Length | 210 mm |
| Title | Metal Battery Charger - 8A - 12V |
Additional Information
This 12A battery charger is a fast and efficient way of getting your vehicle's battery back up and working. Connect the fully insulated metal clips to the battery and leave until fully charged. The charger comes in a robust steel case, has a carrying handle and offers protection against reverse polarity and overloading. It is suitable for applications including cars, vans and tractors with 12V or 24V lead-acid batteries. It also has an ammeter that clearly displays the charging current on the front of the charger.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
- 12V
- Up to 90Ah
- Input: 230V/50Hz AC
- Battery Capacities: 20-90Ah (12V)
- Output 12V 8A effective
Important compatibility info
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
| Length | 150 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 70 mm |
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 4 A |
| 24V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 40 Ah |
Important compatibility info
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
Additional Information
NAPA Smart Chargers

WE KNOW OUR PRODUCTS
With 18% of roadside callouts last year attributed to battery-related issues, the need for a reliable charger that can keep batteries functional should not be ignored by even experienced motorists. NAPA Chargers are fit for purpose and designed with a host of innovative features that streamline the battery charging process.
THE SMART CHOICE FOR CHARGING
NAPA Smart Chargers use advanced microprocessor technology for fine control over the way you charge your batteries. Powered by a 6000mAh capacity and a 6/12V dual voltage channel, our chargers automatically detect battery state to shift between 9 unique charging stages, making overcharging and battery damage a thing of the past. Complete with an LCD screen that displays voltage and progress, NAPA Smart Chargers blend intelligent design with robust technology for a truly next-generation experience.
MASTERFULLY MULTIFACETED
All NAPA Smart Chargers come supplied with quick connectors and clamps or O-ring terminals for short and long-term charging. Their multi-purpose functionality also makes them compatible with lead-acid, gel, calcium, and EFB/AGM batteries, ensuring consistent charging performance no matter the application.
WE KNOW HOW
At NAPA, Know How is everything. All NAPA Smart Chargers are CE approved and supplied with one-year warranty guarantees to guarantee leading quality while protecting your purchase against unexpected technical failures.
Our team of technical experts are on hand to provide support and guidance on our range of smart chargers. This can cover anything from installation best practices to regular content releases addressing frequently asked questions regarding our product ranges. Quality may begin with the product, but there is never an end to our Know How.

Important compatibility info
Important compatibility info
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 70 Ah |
| Additional Information | 12V 1A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 1 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 45 Ah |
| Other Part Number | 6V 1A |
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 45 Ah |
| Charging Voltage | 6/12 V |
Important compatibility info
| Other Part Number | TM472 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 0.8 A |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 10 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 0.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2.5 Ah - 38 Ah |
| Other Part Number | TM432 |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12/24 V |
| 24V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 280 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 280 Ah |
| Charge Rate | 15 A |


























