Battery Chargers
Important compatibility info
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Charge Rate | 7 A |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Extra Description | Sterling Portable |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 6/12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 30 Ah |
| Charge Rate | 1 A |
| Trickle Charge | 1 Ah - 80 Ah |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Height | 135 mm |
| Width | 310 mm |
| Charging Voltage | 12/24 V |
| Title | Metal Battery Charger - 12A - 12V/24V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 180 Ah |
| 24V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 180 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Charge Rate | 12 A |
Additional Information
This 12A battery charger is a fast and efficient way of getting your vehicle's battery back up and working. Connect the fully insulated metal clips to the battery and then choose between a 12V and 24V charge and leave until fully charged. It has a boost option for faster charging and an ammeter that clearly displays the charging current. The charger comes in a robust steel case, has a carrying handle and offers protection against reverse polarity and overloading. It is suitable for applications including cars, vans and tractors with 12V or 24V lead-acid batteries.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
- Output 12V/24V - 12A effective
- Metal cased 12A dual voltage battery charger
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 500A Lithium Jump Starter |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Automatic Workshop Charger - 12A/75A |
Additional Information
Important compatibility info
Important compatibility info
| Title | TB6000Pro 6A Battery Charger & Battery Tester with App |
Additional Information
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | TM232 |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 4 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 12 Ah - 160 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | LS24/2E |
| Additional Information | Mobility 3 Pin Plug |
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 2 A |
| 24V Charge Capacity (up to) | 9 Ah - 20 Ah |
Important compatibility info
| 24V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Length | 195 mm |
| Height | 55 mm |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 7 A |
| Width | 240 mm |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
Important compatibility info
| Charge Rate | 2 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | TM500 V3 |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
Important compatibility info
| Width | 100 mm |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 Ah - 135 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | 12V 10A |
| Length | 170 mm |
| Height | 47 mm |
Important compatibility info
| Charge Rate | 1.25 A |
| Other Part Number | TM632-PR |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 6 Ah - 60 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 15 Ah |
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1000A Lithium Jump Starter |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Automatic Workshop Charger - 20A/150A |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | TOPDON TB8000 8A Smart Battery Charger |
Additional Information
Important compatibility info
| Charge Rate | 7 A |
| Trickle Charge | All sizes |
| Height | 45 mm |
| Charging Voltage | 24 V |
| Width | 100 mm |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
| Length | 165 mm |
| 24V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 230 Ah |
Important compatibility info
| Charge Rate | 3 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Additional Information | 6V 3-5A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 3 Ah - 120 Ah |
| 6V Charge Capacity (up to) | 3 Ah - 160 Ah |
| Other Part Number | TM322 |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 10 A |
| Length | 195 mm |
| Height | 55 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Width | 240 mm |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| 24V Charge Capacity (up to) | 26 Ah - 75 Ah |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 8 A |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Charge Rate | 3.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 80 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 130 Ah |
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1500A Lithium Jump Starter |
Additional Information
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 2A |
| Charging Voltage | 12 V |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Charge Rate | 2 A |
| Trickle Charge | All Sizes |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 8A |
| Length | 345 mm |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Width | 235 mm |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 8 Ah - 100 Ah |
| Height | 65 mm |
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 160 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 5 A |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.8 A |
| Other Part Number | TM452 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2.5 Ah - 38 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 0.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Other Part Number | TM-522-D1 |




























