Battery Chargers
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1000A Lithium Jump Starter |
Additional Information
- Boost functionality enables users to start vehicles with completely depleted batteries
- Suitable for engines up to 5L Petrol and 2L Diesel
- Clear LED indicators show current battery level
- Ringtelligence keeps users safe with reverse polarity protection and spark-free design
- PD30W Fast Charge Technology enables quick recharging of jump starter and fast charging of USB C
- Quick Charge USB-A Port for battery bank functionality
- Bright LED Torch illuminates battery terminals during use
- Compact design keeps the charger safe and sturdy during use
Important compatibility info
| Charge Rate | 1.25 A |
| Other Part Number | TM632-PR |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 6 Ah - 60 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 15 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 2A |
| Charging Voltage | 12 V |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Charge Rate | 2 A |
| Trickle Charge | All Sizes |
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1500A Lithium Jump Starter |
Additional Information
- Boost functionality enables users to start vehicles with completely depleted batteries
- Suitable for engines up to 6L Petrol and 3L Diesel
- Large LCD Screen shows current battery level
- Ringtelligence keeps users safe with reverse polarity protection and spark-free design
- PD60W Fast Charge Technology enables rapid recharging of jump starter and fast charging of USB C dev
- Quick Charge USB-A Port for battery bank functionality
- Bright LED Torch illuminates battery terminals during use
- Compact design keeps the charger safe and sturdy during use
Important compatibility info
| 24V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Length | 195 mm |
| Height | 55 mm |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 7 A |
| Width | 240 mm |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.8 A |
| Other Part Number | TM452 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2.5 Ah - 38 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 - 200 Ah |
Important compatibility info
Additional Information
- Powerful jump-start feature: Starts 12V petrol engines up to 5L and diesel engines up to 3L
- Boost function: Revives completely flat batteries for extra starting power
- Start/Stop compatible: Works with 12V Start/Stop vehicles and motorcycles
- Cordless tyre inflator: Built-in inflator with a digital pressure gauge and auto stop function
- USB power bank: Charge your phone and gadgets on the go
- 12V DC power socket: Remotely powers a range of car accessories
- Quick recharge: Fully recharges via USB-C in just 4 hours
- Storage case included: Keep the unit and accessories organised and protected
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 160 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 5 A |
Important compatibility info
| Title | Multi-Stage Fully Automatic Smart Charger |
| 12V Charge Capacity (up to) | 25 Ah - 300 Ah |
| Charge Rate | 12 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
Additional Information
- Suitable for vehicles up to 5L
- Battery Capacity: 25-300Ah
- Charging current up to 12A
- Rubber wrap outer for added protection and grip
- Memory saver function allows vehicle and audio settings to be retained if the battery is removed from the vehicle
- Interactive LCD display which shows charge status, mode selected and the condition of the battery
- Battery cranking performance - measures the battery's cold cranking performance to determine engine starting ability
- Alternator check - tests the recharging performance of the vehicles alternator
- Start power test - measures voltage drop during engine start to identify battery issues
- Includes the following battery and alternator analysis tools:
- Includes battery repair tools to increase performance and battery life
- Auto Charge applies the fastest charge, based on battery size
- Includes settings for both standard & START/STOP batteries
- Multi-stage, fully automatic smart charger with interactive LCD display, battery & alternator analysis modes and repair tools
Important compatibility info
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 24 Ah |
| Charge Rate | 2 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 6 Ah - 96 Ah |
| Other Part Number | TM572 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 0.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Other Part Number | TM-522-D1 |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 10 A |
| Length | 195 mm |
| Height | 55 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Width | 240 mm |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Width | 65 mm |
| Length | 168 mm |
| Charge Rate | 5 A |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 5 Ah - 60 Ah |
| Height | 40 mm |
| Trickle Charge | 1 Ah - 120 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 8A |
| Length | 345 mm |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Width | 235 mm |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 8 Ah - 100 Ah |
| Height | 65 mm |
Important compatibility info
| Width | 115 mm |
| Length | 215 mm |
| Height | 60 mm |
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 12 A |
| 24V Charge Capacity (up to) | 12 Ah - 120 Ah |
Important compatibility info
Additional Information
- 10 x Programmable settings
- Ease of programme change
- Auto mode selection (12V/24V)
- Connection for remote alarm
- IP65
- Built in heat sink
- Supplied with installation kit and instructions
- 100 AMP BATTERY SHEILD
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | All Sizes |
| Charge Rate | 2 A |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.8 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Other Part Number | TM-522-D1 |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 1.7 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Other Part Number | TM-522-D2 |
Important compatibility info
| Lithium Charge Capacity (up to) | 3 Ah - 120 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | TM276 |
| Charge Rate | 10 A |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charge Rate | 10 A |
| Charging Voltage | 12/24 V |
| Other Part Number | TM-262 |
| Trickle Charge | Maintains |
| 24V Charge Capacity (up to) | 5 Ah - 120 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 Ah - 240 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | TM252 V3 |
| Additional Information | 12V 10A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 3 Ah - 240 Ah |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 14 Ah - 150 Ah |
| Charge Rate | 7 A |
| Trickle Charge | 14 Ah - 225 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 12V 7A |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 30 A |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 50 Ah - 200 Ah |
| Charge Rate | 20 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| Length | 280 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 230 mm |
| Trickle Charge | Maintains |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Charge Rate | 3.3 A |
| Other Part Number | TM-522-D4 |




























