Battery Chargers
Important compatibility info
Additional Information
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 - 200 Ah |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 120 Ah - 320 Ah |
| Height | 216 mm |
| Length | 343 mm |
| Charge Rate | 30 A |
| Trickle Charge | No |
| Charging Voltage | 12/24 V |
| Width | 310 mm |
| 24V Charge Capacity (up to) | 120 Ah - 320 Ah |
| Title | Metal Battery Charger - 30A - 12V/24V |
Additional Information
This 30A battery charger is a fast and efficient way of getting your vehicle's battery back up and working. Connect the fully insulated metal clips to the battery and then choose between a 12V and 24V charge and leave until fully charged. It has a 'fast charge' and 'boost' function for speedy charges and an ammeter that clearly displays the charging current. The charger comes in a robust steel case, has a carrying handle and offers protection against reverse polarity and overloading. It is suitable for applications including cars, vans and tractors with 12V or 24V lead-acid batteries.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
- 12V/24V
- Up to 320Ah
- Input: 230V/50Hz AC
- Battery Capacities: 120-320Ah (12V)
- Metal cased 30A dual voltage battery charger
- Output 12V/24V - 30A effective
Important compatibility info
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 24 Ah |
| Charge Rate | 2 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 6 Ah - 96 Ah |
| Other Part Number | TM572 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.8 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Other Part Number | TM-522-D1 |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Height | 60 mm |
| Length | 210 mm |
| Width | 120 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 20 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 200 Ah |
| Other Part Number | 12V 20A |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 50 Ah - 200 Ah |
| Charge Rate | 20 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| Length | 280 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 230 mm |
| Trickle Charge | Maintains |
Important compatibility info
Additional Information
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 1.7 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Other Part Number | TM-522-D2 |
Important compatibility info
| Lithium Charge Capacity (up to) | 3 Ah - 120 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | TM276 |
| Charge Rate | 10 A |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | All Sizes |
| Charge Rate | 2 A |
Important compatibility info
| Other Part Number | TM-522-D2 |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Charge Rate | 1.7 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 30 A |
Important compatibility info
| Other Part Number | TM252 V3 |
| Additional Information | 12V 10A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 3 Ah - 240 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Charge Rate | 3.3 A |
| Other Part Number | TM-522-D4 |
Important compatibility info
| Trickle Charge | 20 Ah - 300 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 10 A |
| Other Part Number | 12V 10A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 200 Ah |
Important compatibility info
Additional Information
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| Length | 345 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Height | 118 mm |
| Width | 250 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 50 Ah - 300 Ah |
| Charge Rate | 30 A |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 24 V |
| Width | 250 mm |
| Length | 345 mm |
| Height | 118 mm |
| Charge Rate | 17 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| 24V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 200 Ah |
Important compatibility info
| Length | 190 mm |
| Height | 58 mm |
| Width | 118 mm |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 30 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 300 Ah |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 2.5 Ah - 38 Ah |
| Other Part Number | TM456/TM-454BS |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 0.8 A |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | TM-523-6 |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 240 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Width | 650 mm |
| Length | 680 mm |
| Height | 30 mm |
Important compatibility info
| Trickle Charge | 8 Ah - 250 Ah |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 4 A |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
| 24V Charge Capacity (up to) | 8 Ah - 100 Ah |
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | TM576 |
| Charge Rate | 2 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 6 Ah - 96 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 24 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 13 A |
| 24V Charge Capacity (up to) | 50 Ah - 130 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 50 Ah - 130 Ah |
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | TM484 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 0.8 A |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 10 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 12/20(3) |
| Height | 355 mm |
| Width | 215 mm |
| Extra Description | Victron Centaur |
| Charge Rate | 20 A |
| Length | 110 mm |
Important compatibility info
| Width | 130 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 235 mm |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 450 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 40 Ah - 500 Ah |
| Charge Rate | 25 A |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Height | 65 mm |
| Width | 110 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 40 Ah - 300 Ah |
| Charge Rate | 20 A |
| Length | 192 mm |
| Trickle Charge | 40 Ah - 300 Ah |
Important compatibility info
| Charge Rate | 10 A |
| Charging Voltage | 24 V |





























