Battery
Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 EFB |
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Function | Service Battery / Starter Battery |
| Type | Service Battery / Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Post Positions | 0 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LED60 Battery - 60Ah - 680CCA |
Additional Information
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 278 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Varta LED70 Battery - 70Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 315 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 2 year warranty |
| Title | Varta LED80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LED95 Battery - 95Ah - 850CCA |
Additional Information
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PROFESSIONAL SLI |
| Title | Varta LFS105N Battery - 105Ah - 800CCA |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
Additional Information
Technical Information
Delivers outstanding performance even in the most challenging cold start conditions.
Technical Information
Trusted starting power for small boats with inboard and outboard motors.
Technical Information
Engineered with precision and expertise in Germany.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
