Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Extra Description | Numax XV |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 780 A |
| Length | 257 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 860 A |
| Width | 172 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 220 mm |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax XV |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 690 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1000 A |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Length | 325 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax XV |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Length | 325 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1000 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Numax XV |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Numax XV |
| Type | Wet |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 925 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 240 mm |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Numax XV |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 187 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 28 A |
| Battery Type Code | 53030 |
| Height | 170 mm |
| Width | 130 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 134 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 90 mm |
| Ampere-Hours | 11 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 140 A |
| Height | 145 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 89 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Length | 134 mm |
| Height | 179 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 175 A |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 79 Ah |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Weight | 27100 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 975 A |
| Length | 318 mm |
| Type | AGM |
| Height | 224 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Battery Type Code | ELT-AGM27 (ODP-AGM27) |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Warranty | 2 year warranty |

