Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11.8 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 110 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11.6 A |
| Length | 150 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 93 mm |
| Length | 150 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 88 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 15 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 90 mm |
| Battery Type Code | 151 |
| Type | AGM |
| Height | 145 mm |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 930 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | C31-1000 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Other Part Number | C31-900 |
| Key Words | 930A; 120Ah; 4Yr Warranty; 330x175x235 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 896 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Length | 191 mm |
| Height | 184 mm |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Type | Wet |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Type | Wet |
| Other Part Number | Husqvarna LT151, MTD 725-1704 / 725-1705C / 725-1706 |
| Battery Type Code | 895 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 191 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 125 mm |
| Height | 184 mm |
| Ampere-Hours | 32 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 185 mm |
| Ampere-Hours | 74 A |
| Terminal Type | Side |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 260 mm |
| Other Part Number | MF78DT-630 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 179 mm |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Height | 185 mm |
| Width | 179 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Side |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 67 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 20 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 76 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Height | 165 mm |
| Length | 178 mm |
| Other Part Number | 51814 |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |

