Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 171 mm |
| Length | 328 mm |
| Type | Gel |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Height | 248 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 80.5 Ah |
| Ampere-Hours | 97.6 A |
| Weight | 31000 |
| Capacity | 97.6 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | M6 Threaded Terminals |
| Weight | 32940 |
| Length | 329 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 214 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Width | 97 mm |
| Ampere-Hours | 43 A |
| Length | 250 mm |
| Height | 206 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 100 A |
| Width | 169 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 81 Ah |
| Weight | 31600 |
| Length | 307 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 965 A |
| PHCA (5 sec) | 1950 A |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1170 A |
| Height | 237 mm |
| Type | AGM |
| BCI Group | 27 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Height | 244 mm |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Width | 173 mm |
| PHCA (5 sec) | 1750 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Height without pole | 218 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 925 A |
| Other Part Number | Stainless Steel 3/8-16 |
| Weight | 31500 |
| Length | 330 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1150 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 92 Ah |
| Battery Type Code | 31-925S (ODP-AGM31) |
| Warranty | 2 year warranty |

