Battery
Categories
Important compatibility info
| Title | Pearl Automotive - Battery Ring Terminal |
Additional Information
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Height | 106 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 6 V |
| Length | 70 mm |
| Width | 47 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 4 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Width | 42 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 1 A |
| Length | 51 mm |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 0.93 Ah |
| Type | AGM |
| Height | 51 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Length | 97 mm |
| Weight | 300 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 56 mm |
| Width | 25 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 1.2 A |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 106 mm |
| Length | 70 mm |
| Width | 47 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 4 A |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height without pole | 100 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 4 A |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Voltage | 6 V |
| Width | 47 mm |
| Height | 106 mm |
| Length | 70 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 43 mm |
| Post Positions | 4 |
| Height | 58 mm |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 1.3Ah |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 97 mm |
| Ampere-Hours | 1 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Charge Rate | 0.2 A |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | F1 |
Additional Information
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Voltage | 6 V |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 1.3Ah |
| Ampere-Hours | 1 Ah |
| Charge Rate | 0.2 A |
| Post Positions | 1 |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Height | 58 mm |
| Width | 24 mm |
| Terminal Type | F1 |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | N |
| Length | 97 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Important compatibility info
| Length | 97 mm |
| Height | 51 mm |
| Width | 24 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 1.2 A |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 1.12 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 3.2 A |
| Height without pole | 60 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Width | 34 mm |
| Height | 66 mm |
| Length | 134 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 134 mm |
| Height | 66 mm |
| Width | 67 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3.2 A |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 25 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Weight | 300 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 1.2 A |
| Length | 97 mm |
| Height | 56 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | F1 |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 2.9Ah |
| Width | 56 mm |
| Length | 80 mm |
| Height | 104 mm |
| Extra Description | Platinum |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Charge Rate | 0.2 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Width | 24 mm |
| Ampere-Hours | 1.2 A |
| Voltage | 6 V |
| Height | 57.5 mm |
| Length | 97 mm |
| Height without pole | 51.5 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 6 V |
| Type | AGM |
| Width | 25 mm |
| Height | 54.5 mm |
| Length | 97 mm |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Capacity | 1.2 Ah |
| Ampere-Hours | 6V 1.2Ah |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 1 |
| Length | 70 mm |
| Height | 107 mm |
| Width | 47 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Terminal Type | F1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | Golf & Mobility Battery - 1.3Ah |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Charge Rate | 0.55 A |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 100 mm |
| Width | 65 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Terminal Type | F1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 7.5Ah |
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 3 |
Additional Information
Important compatibility info
Important compatibility info
| Height without pole | 52 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 58 mm |
| Width | 43 mm |
| Length | 97 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Ampere-Hours | 1.2 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 178 mm |
| Height | 66 mm |
| Width | 35 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 2.3 A |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height without pole | 60 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 100 mm |
| Width | 34 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height without pole | 94 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 65 mm |
| Battery Type Code | YT7B-4 |
| Length | 150 mm |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Post Positions | 21 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 92 mm |
| Extra Description | Platinum |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 110 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 6.5Ah - 85CCA |
| Terminal Type | 7 |
| Hold-down Type | N |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Important compatibility info
| Height | 105 mm |
| Ampere-Hours | 5 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 90 mm |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Width | 70 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 2.3Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Post Positions | 1 |
| Charge Rate | 0.2 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Width | 35 mm |
| Height | 67 mm |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Length | 178 mm |
| Hold-down Type | N |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | F1 |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Width | 50 mm |
| Height | 98 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Length | 151 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Width | 64 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height | 98 mm |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 7 Ah |
| Ampere-Hours | UPS 7Ah |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Height | 99 mm |
| Width | 65 mm |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height without pole | 70 mm |
| Width | 35 mm |
| Voltage | 6 V |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 5 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Height | 74 mm |
| Length | 169 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| M&A Type | Retail Batteries |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 1 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 97 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 48 mm |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 4 |
| Extra Description | INSTALLATION MASTER KIT |
Additional Information
Technical Information
Auxiliary
Important compatibility info
| Weight | 570 |
| Height | 56 mm |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Width | 48 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 1.2 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Length | 97 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 96 mm |
| Type | AGM |
| Width | 25 mm |
| Ampere-Hours | 0.8 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 62 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 0.74 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 107 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 2.9 Ah |
| Length | 80 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 56 mm |
| Ampere-Hours | 2.9Ah VRLA |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Length | 179 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 2.3 A |
| Width | 35 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 66 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 90 mm |
| Width | 68 mm |
| Height | 105 mm |
| Ampere-Hours | 4.5 A |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |


























