Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Other Part Number | 110 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 110 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 EFB |
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Function | Service Battery / Starter Battery |
| Type | Service Battery / Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Post Positions | 0 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LED60 Battery - 60Ah - 680CCA |
Additional Information
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 90 mm |
| Width | 48 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Lithium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 140 A |
| Length | 86 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 120 Ah |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Weight | 25000 |
| Other Part Number | HLB750 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 120 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 068 |
| Height | 225 mm |
| Width | 174 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Length | 260 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 18.4 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Key Words | 600A; 72Ah; 3Yr Warranty; 260x174x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 178 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 123 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 31.6 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 53030 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Length | 183 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Type Code | 51814 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 22 Ah |
| Width | 80 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 170 mm |
| Other Part Number | 51913 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Rated Power | 500 Wh |
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| NCC Class | C |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 60Ah - 680CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 90 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |

