Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Battery Type Code | 664 |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 347 mm |
| Height | 234 mm |
| Post Positions | 1 |
| Replaced by | 610048068K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta I5 Battery - 110Ah - 680CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Weight | 17000 |
| Type | Wet |
| Length | 241 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| NCC Class | C |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | VW Eos 6V |
| Length | 254 mm |
| Height | 203 mm |
| Width | 90 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 167 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 110 A |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 |
| Width | 175 mm |
| Length | 393 mm |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 920A; 110Ah; 3Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 3 year warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Weight | 17000 |
| Height | 190 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Battery Type Code | 020 |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Weight | 0.031 kg |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 920A; 110Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 353 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 595500085K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
Important compatibility info
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Width | 127 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Height | 177 mm |
| Weight | 6500 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 168 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Type | Gel |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Other Part Number | A512C/38 |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 393 mm |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Replaces | L5005 |
| Extra Description | Dual Purpose AGM |
| Width | 175 mm |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 017 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | AGM |
| Warranty | 5 year warranty |
| Key Words | 780A; 95Ah; 5Yr Warranty; 354x175x190 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Weight | 21000 |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 1000 A |
| Length | 330 mm |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | S5A AGM |
| Replaces | 0092S60110 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Other Part Number | 115 |
| Type | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Battery Type Code | 115 AGM |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Dual Purpose AGM |
| Replaces | L5008 |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Filled Weight | 20.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery Type Code | 115 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Length | 317 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 800A; 90Ah; 5Yr Warranty; 317x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B03 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Length | 315 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery | with handles, with load status display |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 20.7 kg |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 800A; 90Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |





