Battery
Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 5.5 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Extra Description | Conventional 12 Volt |
| Voltage | 12 V |
| Width | 60 mm |
| Length | 135 mm |
| Height | 130 mm |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 2 |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 5.5 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Length | 103 mm |
| Height | 114 mm |
| Width | 90 mm |
| Terminal Type | 6 |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Conventional 12 Volt |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Width | 82 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Terminal Type | 10 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 186 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | YuMicron |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Terminal Type | 10 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 171 mm |
| Width | 130 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 6 |
| Voltage | 6 V |
| Width | 57 mm |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Height | 116 mm |
| Length | 156 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 70 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Height | 96 mm |
| Width | 47 mm |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 71 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 71 mm |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 4 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Function | Starter Battery |
| Length | 90 mm |
| Height | 100 mm |
| Width | 70 mm |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
