Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Height | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Type | Gel |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX14L-BS Compatible |
| Type | AGM |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 146 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 240 mm |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Numax XV |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 234 mm |
| Length | 347 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Width | 173 mm |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 663 |
| Other Part Number | 620047078 I9 |
| Replaced by | 620047078K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta I9 Battery - 120Ah - 780CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
