Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 166 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 24 Ah |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Ampere-Hours | 26Ah |
| Height | 125 mm |
| Length | 175 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 197 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 165 mm |
| Height | 170 mm |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Yuasa NPL |
| Type | AGM |
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 165 mm |
| Length | 197 mm |
| Height | 170 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 350 mm |
| Height | 174 mm |
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 65 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NPL |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 12Ah |
| Capacity | 14 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 151 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Width | 98 mm |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Height | 98 mm |
| Title | Mobility Battery - 14Ah |
Additional Information
- Commonly used in alarm systems, golf trolleys, wheelchairs, emergency lighting etc.
- High cyclic performance VRLA battery
- Double cycle life vs standard VRLA battery
- Absorbed Glass Mat construction with no free acid
- Excel
- Visit the GS Battery Finder Website For Technical Specifications and Fitting Information http://batterylookupgb.gs-battery.com/

