Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Length | 353 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5A AGM |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Replaces | 0092S60130 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Key Words | 850A; 95Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Terminal Type | T1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 173 mm |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 222 mm |
| Battery Type Code | 005R EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Battery | EFB |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Length | 230 mm |
| Key Words | 520A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 80Ah AGM |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 75 Ah |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Professional Dual Purpose AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | LA80 |
| Replaced by | 840080080K312 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta LA80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
For superb shock and vibration resistance
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries
Technical Information
AGM technology for high rate discharge performance, plus superb shock and vibration resistance
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose AGM For leisure applications with moderate energy demands, the Professional Dual Purpose AGM can be used to start the engine of your motorhome and deliver service power for accessories and electronics.
- These batteries are ideal for seasonal use, so when you take your boat or caravan out of winter storage, it’s ready to go.
- Designed for motorhomes, caravans and boats with moderate energy requirements
- Long-lasting: up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries (more than 400 cycles @ 50% DOD)
- Minimal self-discharge makes them ideal for seasonal use
- AGM technology for superb shock and vibration resistance
- Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Highest vibration resistance
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Width | 175 mm |
| Height | 200 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 072 |
| Other Part Number | 069 AGM |
| Length | 254 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 3 year warranty |
| Weight | 8500 |
| Length | 206 mm |
| Height | 163 mm |
| Width | 91 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 20 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 167 mm |
| Height | 216 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Battery Type Code | 75-70 |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 720A; 75Ah; 4Yr Warranty; 260x172x220 |
| Battery Type Code | 069 AGM |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion AGM
Important compatibility info
| Length | 237 mm |
| Height | 197 mm |
| Battery Type Code | 005R AGM |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 171 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 44 A |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Key Words | 730A; 44Ah; 2Yr Warranty; 237x171x197 |
| Warranty | 2 year warranty |


