Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | A7 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A7 Battery - 70Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Height | 240 mm |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Numax XV |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 145 mm |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Terminal Type | 5 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| NCC Class | C |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE DUAL EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Rated Power | 850 Wh |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Outstanding performance in both cranking and cycling • Thanks to greater grid thickness, a high-tin alloy and oth er advances. • Longer lifespan




