Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 105Ah - 750A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 663 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| PHCA (5 sec) | 950 A |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Height without pole | 147 mm |
| Ampere-Hours | 34 A |
| Type | AGM |
| Length | 250 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 97 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 32 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Height | 235 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 63 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 139 mm |
| Length | 247 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 46.5 Ah |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 25.6 kg |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B03 |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1050 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| NCC Class | A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 176 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 125 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 165 mm |
| Ampere-Hours | 26 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 410 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 350 mm |
| Height | 174 mm |
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 65 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NPL |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Length | 350 mm |
| Weight | 30000 |
| Height | 230 mm |
| Ampere-Hours | 115 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| NCC Class | B |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 A |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 52.7 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 261 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | Gel |
| Width | 170 mm |
| Height | 178 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX20-BS Compatible Lithium |
| Height | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 87 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Type | Lithium |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Length | 175 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 330 mm |
| Width | 173 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height without pole | 212 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 107 Ah |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 113 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 130 Ah |
| Ampere-Hours | 118 A |
| Height | 237 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |


