Battery
Categories
Important compatibility info
| Other Part Number | M6 Threaded Posts |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 26 Ah |
| Height | 156 mm |
| Length | 250 mm |
| Width | 97 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 9500 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | M8 Threaded Terminals |
| Weight | 10800 |
| Length | 280 mm |
| Height | 159 mm |
| Width | 97 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 31 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 111 Ah |
| Width | 174 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 221 mm |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 7.5 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Extra Description | LI-ion |
| Voltage | 12 V |
| Width | 77 mm |
| Height | 170 mm |
| Length | 181 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 51913 Compatible Lithium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Width | 124 mm |
| Height | 163 mm |
| Length | 167 mm |
| Extra Description | LI-ion |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Warranty | 1 year warranty |

