Battery
Categories
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 105 Ah |
| Length | 258 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 575 A |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Height | 220 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 63 Ah |
| Type | Wet |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 232 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | 560411054 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 005R |
| Replaced by | 560411054K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta D48 Battery - 60Ah - 540CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Width | 127 mm |
| Length | 187 mm |
| Height | 227 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 9.3 kg |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 055 |
| Ampere-Hours | 36 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Other Part Number | 53522 |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 330A; 36Ah; 3Yr Warranty; 187x127x227 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 55 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Battery Type Code | 012 EFB |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | EFB |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Length | 207 mm |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 480A; 55Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 55Ah - 540CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
Important compatibility info
| Height | 166 mm |
| Extra Description | YuMicron |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | 8 |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Width | 89 mm |
| Cold-test Current, EN | 175 A |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Length | 134 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 175 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Length | 134 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Cold-test Current, EN | 175 A |
| Terminal Type | 8 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Width | 91 mm |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 175 A |
| Extra Description | YuMicron |
| Length | 136 mm |
| Height | 168 mm |
| Terminal Type | 8 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 175 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 019 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | Wet |
| Type | Starter Battery |
| Weight | 21000 g |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 670 A |
| Key Words | 670A; 85Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 145 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 150 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Type | AGM |
| Battery Type Code | 151 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 077 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 380 A |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Other Part Number | 54464 |
| Length | 207 mm |
| Hold-down Type | B03 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Filled Weight | 12.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 380A; 45Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |

