Battery
Categories
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Filled Weight | 12.9 kg |
| Length | 202 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 004L |
| Battery | with handles, with load status display |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Key Words | 400A; 50Ah; 3Yr Warranty; 202x173x225 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 670 A |
| Type | Wet |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 80 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 270 A |
| Height | 155 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M04 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Cold-test Current, EN | 270 A |
| Width | 90 mm |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Extra Description | EXIDE AGM |
| Length | 175 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 18Ah - 270CCA |
Additional Information
Technical Information
• Extended cycle life and ideal for seasonal use and cold we ather • Maintenance free after initial acid filling; No further wa ter refilling required (acid pack for initial filling includ ed) • Great safety features and vibration resistant • No recharge required before acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW
- Safe and suitable for medium motion tilting, fully sealed,leak-proof-6-bottle acid pack included
- Maintenance free, no water refilling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use and cold weather
- Exide AGM offers impressive reliability and lifespan, easily withstanding cold winters and other harsh conditions. The battery is completely maintenance free, only requiring initial acid filling to get you started. It features AGM technology, and is ideal
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Height | 105 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 175 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold-test Current, EN | 175 A |
| Terminal Type | 5 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Width | 87 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 150 mm |
| Width | 69 mm |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | GT12B-4 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 11 |
| Height | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 175 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YT14B-4 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 13 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 232 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 005R |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 232x173x225 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Length | 230 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x170x225 |
| Width | 170 mm |
| Height | 225 mm |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 005L |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 154 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Type | 3 |
| Height | 220 mm |
| Width | 128 mm |
| Terminal Layout | 0 |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 234 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Battery Type Code | 154 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 82 A |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 90 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |



