Battery
Categories
Important compatibility info
| Warranty | 2 year warranty |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 1 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Other Part Number | 75Ah |
| Length | 260 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Professional Starter |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | LFS75 |
Additional Information
Technical Information
Ideal for small boats with outboard motors
Technical Information
Exceptional cold starting performance
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 36 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 038 |
| Length | 245 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3038 / GBA4038 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 135 mm |
| Height | 200 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 320A; 36Ah; 4Yr Warranty; 245x135x200 |
Important compatibility info
| Length | 187 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 135 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 38 Ah |
| Cold-test Current, EN | 340 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | MF Conventional Battery 12V - 38Ah - 340CCA |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | T3 |
| Battery Type Code | 054H |
Additional Information
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the users requirements
Important compatibility info
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Height | 156 mm |
| Cold-test Current, EN | 250 A |
| Replaced by | 518901025K544 |
| Length | 177 mm |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Other Part Number | FBTX20L-BS |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Other Part Number | 075 |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
| Length | 243 mm |
| Height | 175 mm |
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 075 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 115 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Length | 315 mm |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 720A; 90Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 90Ah - 720CCA |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Length | 196 mm |
| Width | 130 mm |
| Height | 168 mm |
| Battery Type Code | 36 Hole |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 34 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 165 mm |
| Length | 205 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M07 |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Ampere-Hours | 20 Ah |
| Width | 90 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 20Ah - 260CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Length | 243 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Other Part Number | 027 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Voltage | 12V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | 0 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |





