Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 7 |
| Height | 132 mm |
| Width | 61 mm |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 5Ah - 70CCA |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 60 A |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | N |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Length | 120 mm |
| Battery Type Code | YB5L-B |
| Extra Description | Platinum |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Width | 71 mm |
| Height | 96 mm |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Battery Type Code | 6N4-2A-2 |
| Ampere-Hours | 4 A |
| Voltage | 6 V |
| Length | 71 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 4 Ah |
| Type | NiCd |
| Length | 238 mm |
| Width | 33 mm |
| Voltage | 4.8 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 69 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Type | AGM |
| Length | 114 mm |
| Height | 131 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 95 A |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 135 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Height | 107 mm |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Voltage | 12 V |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 9Ah - 120CCA |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 21 |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Hold-down Type | N |
| Extra Description | Platinum |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 7 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
Important compatibility info
| Height | 107 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 2.9 Ah |
| Length | 80 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 56 mm |
| Ampere-Hours | 2.9Ah VRLA |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Charge Rate | 0.5 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 70 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | F1 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Length | 90 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Title | Golf & Mobility Battery - 1.3Ah |
| Hold-down Type | N |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Height | 107 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets international standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/39
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended Shelf Life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Width | 50 mm |
| Height | 101 mm |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Weight | 1920 |
| Length | 151 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Battery Type Code | YB4L-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 85 A |
| Length | 113 mm |
| Ampere-Hours | 4 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Height | 86 mm |
| Width | 68 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Width | 50 mm |
| Height | 98 mm |
| Length | 151 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
