Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery Type Code | 068 |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 68 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 540A; 68Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 60Ah - 680A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 027 AGM |
Additional Information
- AGM (Absorbent Glass Mat) Start-Stop Technology - Absorbed Glass Mat is manufactured specifically for Micro-Hybrid vehicles fitted with the Start-Stop, Brake Energy Regeneration and other technologies designed to reduce fuel consumption.
- OE Equivalent - Original Quality Spare Part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom the
- 5-8% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 5-8%.
- Superior Cyclic Performance → 360,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For ALL Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This battery is suitable for ALL vehicles with the Micro Hybrid Start-Stop Feature.
- Required for Brake Energy Regeneration (BER) systems - For every vehicle that has the Brake Energy Regeneration designed to help reduce fuel consumption, they must be fitted with an AGM battery.
- WARNING - REPLACE AGM WITH AGM TECHNOLOGY ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | EFB |
| Function | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Height | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 315 mm |
| Key Words | 730A; 75Ah; 3Yr Warranty; 315x175x175 |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 75Ah - 730CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Battery Type Code | 155 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 380A; 45Ah; 4Yr Warranty; 234x128x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Filled Weight | 14.4 kg |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Battery Type Code | 075 |
| Length | 243 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 550 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 56077 |
| Key Words | 550A; 60Ah; 3Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cycles @ 100% DOD | 400 |
| Ampere-Hours | 42 A |
| Cycles @ 80% DOD | 600 |
| Height | 162 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Width | 130 mm |
| Length | 195 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 154 |
| Key Words | 330A; 45Ah; 4Yr Warranty; 234x128x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 220 mm |
| Length | 266 mm |
| Extra Description | Lucas LL |
| Other Part Number | LV22MF |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 75 A |
| NCC Class | C |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 096R |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Other Part Number | Unipart GBA3086 / GBA4086 |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 238 mm |
| Height | 223 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 12.4 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 048 |
| Key Words | 450A; 50Ah; 5Yr Warranty; 238x129x223 |
| Warranty | 5 year warranty |




