Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | N |
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 7Ah - 75CCA |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Terminal Type | 7 |
| Extra Description | Platinum |
| Length | 114 mm |
| Width | 69 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Height | 134 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
Important compatibility info
| Length | 238 mm |
| Type | NiCd |
| Capacity | 4 Ah |
| Voltage | 4.8 V |
| Width | 32.5 mm |
| Height | 33 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 90 mm |
| Height | 106 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 5 Ah |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Length | 150 mm |
| Height | 107 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 86 mm |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height without pole | 93.5 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 65 mm |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Height | 99.5 mm |
| Length | 151 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 8.4 Ah |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
