Battery
Categories
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 184 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 124 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 241 A |
| Terminal Type | 3 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 28 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | AM058R |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Post Positions | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B01 |
| Length | 236 mm |
| Height | 178 mm |
| Width | 182 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 530 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 12.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 530A; 50Ah; 3Yr Warranty; 236x182x178 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 1 year warranty |
| Battery Type Code | YB16B-A |
| Width | 90 mm |
| Title | Motorcycle Battery 12V - 16Ah - 200CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 158 mm |
| Terminal Type | 7 |
| Voltage | 12 V |
| Length | 160 mm |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Post Positions | 23 |
| Ampere-Hours | 16 Ah |
Additional Information
- Superior Cast Grid Plate Design - Vibration resistant and improved conductivity
- Improved Active Material - Reduced paste shedding giving extended service life
- Thicker Pasted Plates - Improved performance and vibration resistance
- Through Partition Intercell Connectors - For increased starting power
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
Important compatibility info
| Length | 178 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 123 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 31.6 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 53030 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Weight | 10000 |
| Type | EFB |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Height | 226 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 187 mm |
| Height without pole | 204 mm |
| Battery Type Code | 054 EFB |
| Key Words | 400A; 38Ah; 3Yr Warranty; 187x127x226 |
| Warranty | 3 year warranty |



