Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 096 |
| Weight | 18000 g |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Key Words | 600A; 60Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Battery Type Code | 055 |
| Weight | 0.041 kg |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 360A; 40Ah; 4Yr Warranty; 196x127x223 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Height | 105 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 115 A |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Type Code | YT9B-4 |
| Width | 70 mm |
| Length | 150 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 9 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 57 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 63 Ah |
| Length | 230 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 490 A |
| Type | Starter Battery |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 005L |
| Key Words | 490A; 57Ah; 4Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 22 A |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 77 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 181 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 11.2 Ah |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 66 Ah |
| Battery Type Code | 100 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 560A; 66Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Width | 174 mm |
| Ampere-Hours | 54 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 242 mm |
| Battery Type Code | 065 |
| Key Words | 480A; 54Ah; 4Yr Warranty; 242x174x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Type | AGM |
| Width | 89 mm |
| Length | 134 mm |
| Height | 166 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 238 mm |
| Height | 227 mm |
| Width | 129 mm |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Type | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 155 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Other Part Number | 545157033 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 330A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x227 |
| Replaced by | 545157033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta B33 Battery - 45Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way



