Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | Lucas Premium |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Battery Type Code | 002L |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 340A; 40Ah; 4Yr Warranty; 175x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 124 A |
| Cold-test Current, EN | 75 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Terminal Type | 3 |
| Width | 90 mm |
| Height | 114 mm |
| Length | 130 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 124 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Terminal Type | 2 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 10 Ah |
| Height | 139 mm |
| Length | 135 mm |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Width | 75 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 127 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 054 |
| Height | 220 mm |
| Length | 187 mm |
| Terminal Type | JIS |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Key Words | 240A; 35Ah; 4Yr Warranty; 187x127x220 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 35Ah - 240CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 105 mm |
| Battery Type Code | YT12A-BS |
| Voltage | 12 V |
| Width | 88 mm |
| Length | 150 mm |
| Ampere-Hours | 10.5 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 175 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Battery Type Code | 048 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 390 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Length | 237 mm |
| Cold-test Current, EN | 390 A |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 048H |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Terminal Type | JIS |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 390A; 45Ah; 4Yr Warranty; 237x127x227 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 45Ah - 390CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Width | 175 mm |
| Other Part Number | 545412040 |
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Battery Type Code | 012 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 400A; 45Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Replaced by | 545412040K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta B19 Battery - 45Ah - 400CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Type Code | YTZ10S Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 8.6 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 207 mm |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Other Part Number | 545413040 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 077 |
| Key Words | 400A; 45Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Replaced by | 545413040K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta B20 Battery - 45Ah - 400CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
Important compatibility info
| Extra Description | Yuasa Y |
| Ampere-Hours | 17 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Length | 181 mm |
| Height | 167 mm |
| Width | 75 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |

