Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Height | 220 mm |
| Extra Description | SMF |
| Length | 234 mm |
| Terminal Type | A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 049 |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Weight | 11.5 kg |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 360A; 45Ah; 4Yr Warranty; 234x127x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 135 mm |
| Height | 146 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Terminal Type | 8 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 100 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 19Ah - 260CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Terminal Type | 7 |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
Important compatibility info
| Height | 167 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 76 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 17.2 A |
| Other Part Number | M5 Terminal Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 181 mm |
| Weight | 5400 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | YTZ12S Compatible |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Height | 110 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 39 Ah |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Type Code | 037 |
| Length | 245 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 135 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y8 |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 135 mm |
| Other Part Number | 14Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 18000 g |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 266 mm |
| Battery Type Code | 068 |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 55 Ah |
| Height | 220 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 500A; 55Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 079TE |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 53 Ah |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Battery Type Code | 012 |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Length | 207 mm |
| Key Words | 540A; 53Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 53Ah - 540CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Width | 90 mm |
| Length | 135 mm |
| Height | 145 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |



