Battery
Categories
Important compatibility info
| Capacity | 17 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 75 mm |
| Height | 167 mm |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Length | 181 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Battery Type Code | 077 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B13 |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 207 mm |
| Key Words | 450A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 50Ah - 450CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Length | 166 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 26 A |
| Height | 125 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Length | 136 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 74 A |
| Terminal Type | Y6 |
| Battery Type Code | 12N7-4A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold-test Current, EN | 74 A |
| Height | 133 mm |
| Width | 75 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Replaced by | 507013007K544 |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 069 |
| Cold-test Current, EN | 590 A |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 70Ah - 590A |
| Hold-down Type | B05 |
| Terminal Type | T1 |
| Height | 222 mm |
| Length | 270 mm |
| Post Positions | 1 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the users requirements.
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles.
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery.
