Battery
Categories
Important compatibility info
| Replaced by | 011014008K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 7 |
| Length | 122 mm |
| Height | 135 mm |
| Width | 61 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Cold-test Current, EN | 80 A |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 80 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 6N11A-3A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 3 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 187 mm |
| Height | 227 mm |
| Width | 140 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Battery Type Code | 054H |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Other Part Number | 540125033 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Key Words | 330A; 40Ah; 4Yr Warranty; 187x140x227 |
| Replaced by | 540125033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta A13 Battery - 40Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Terminal Type | 3 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 127 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Height | 227 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 187 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 054 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 540126033 |
| Key Words | 330A; 40Ah; 4Yr Warranty; 187x127x227 |
| Replaced by | 540126033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta A14 Battery - 40Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way



