Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 225 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 91 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Other Part Number | Halfords HB334 / HCB334 |
| Battery Type Code | 250H |
| Key Words | 740A; 91Ah; 3Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 A |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | BE05438 |
| Length | 230 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Height | 185 mm |
| Width | 179 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Side |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Side |
| Width | 179 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 185 mm |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Other Part Number | 78-6MF |
| Voltage | 12 V |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Internal Length | 356 mm |
| Internal Width | 208 mm |
| Internal Height | 228 mm |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | Exide W111VSE |
| Ampere-Hours | 57 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 3 year warranty |

