Battery
Categories
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.3 kg |
| Hold-down Type | B03 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 019 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Key Words | 900A; 100Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 165 mm |
| Height | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 197 mm |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 40 Ah |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 049 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Length | 237 mm |
| Height | 227 mm |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 129 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Weight | 20000 |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 90 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 A |
| NCC Class | C |
| Length | 278 mm |
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 5 |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 17 Ah |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Width | 87 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Length | 260 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 229 mm |
| Width | 168 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Other Part Number | F21 |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Replaced by | 580901080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A6 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.5 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | XV31MF |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 234 mm |
| Battery Type Code | 155 AGM |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Key Words | 460A; 38Ah; 1Yr Warranty; 234x127x227 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | MX5 |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 194 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 130 mm |
| Height | 180 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 31 A |
| Type | AGM |
| Extra Description | Westco |
| Warranty | 2 year warranty |
