Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 167 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 22 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 77 mm |
| Length | 181 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 20 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Battery | Wet |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Battery Type Code | 054 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Voltage | 12 |
| Width | 125 mm |
| Height | 226 mm |
| Length | 192 mm |
| Key Words | 260A; 35Ah; 4Yr Warranty; 192x125x226 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 5.5 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Length | 103 mm |
| Height | 114 mm |
| Width | 90 mm |
| Terminal Type | 6 |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Conventional 12 Volt |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 38 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 210 mm |
| Battery Type Code | 063 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 310A; 38Ah; 4Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 80 A |
| Other Part Number | FTX5L-BS, B5-12B, ATH5L-BS, 6E5 |
| Battery Type Code | YTX5L-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 114 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 71 mm |
| Height | 106 mm |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold-test Current, EN | 80 A |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Replaced by | 504012008K544 |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Height | 184 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 27 Ah |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Length | 191 mm |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Height | 105 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 113 mm |
| Width | 70 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 6.3 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 105 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 8 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Ampere-Hours | 8.4 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 106 mm |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Capacity | 5 Ah |
| Width | 70 mm |
| Extra Description | Yuasa NPH |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Length | 90 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Length | 151 mm |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Height | 100 mm |
| Width | 98 mm |
| Weight | 3750 |
| Warranty | 1 year warranty |


