Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 330 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE START AGM |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 9 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 100Ah - 800CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), safe and c lean (spark-proof and spill-proof) • Suitable for side mount, high vibration & tilt resista nt • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Start AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- Start AGM battery range, with MCA* performance from 900-1100, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big stern drives.
- The Start AGM design provides good performance and service life.
- The batteries are usually charged after starting the engine, as the alternator quickly returns consumed power.
- EXIDE's Start AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts.
- Exide’s START AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts. The batteries are usually charged af
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE START |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 50Ah - 450CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 210 x 175 x 190 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Designed to start your boat engine • To be installed in special container • Upright mount • Low maintenance
- The Start battery range, with MCA* performance from 500–1400A, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big sterndrives.
- The Start design provides good performance and service life.
- The EXIDE Start battery range supplies high power for engine start. It is installed alone in boats with basic equipment, and is also used in engine-dedicated battery banks in sophisticated yachts. The batteries are usually charged after starting the engin
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE START |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Length | 242 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 62Ah - 540CCA |
Additional Information
Technical Information
• Designed to start your boat engine • To be installed in special container • Upright mount • Low maintenance
- The Start battery range, with MCA* performance from 500–1400A, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big sterndrives.
- The Start design provides good performance and service life.
- The EXIDE Start battery range supplies high power for engine start. It is installed alone in boats with basic equipment, and is also used in engine-dedicated battery banks in sophisticated yachts. The batteries are usually charged after starting the engin
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Width | 173 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Rated Power | 450 Wh |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 750CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Rated Power | 500 Wh |
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| NCC Class | C |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 60Ah - 680CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
