Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 134 mm |
| Width | 89 mm |
| Cold-test Current, EN | 175 A |
| Terminal Type | 8 |
| Type | Starter Battery |
| Height | 176 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 175 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Post Positions | 1 |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 017 |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 82 Ah |
| Other Part Number | MF58827 |
| Weight | 21000 g |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 680A; 82Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Length | 134 mm |
| Battery Type Code | YB12AL-A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 12.6 A |
| Type | Gel |
| Height | 161 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 80 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 82 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 90 Ah |
| Battery Type Code | 017 |
| Voltage | 12 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Length | 353 mm |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 680A; 82Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 89 Ah |
| Battery Type Code | 110 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Battery | Wet |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 700A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S3 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Key Words | 480A; 56Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 065 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Other Part Number | Halfords HB065 / HCB065, Exide W065SE |
| Length | 243 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 53 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 480A; 53Ah; 3Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Height | 190 mm |
| Other Part Number | 077 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 390 A |
| Terminal Layout | 1 |
| Length | 210 mm |
| Battery Type Code | 077 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Cold-test Current, EN | 340 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 3 year warranty |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 002L |
| Key Words | 340A; 40Ah; 3Yr Warranty; 175x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Height | 220 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 75 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 68 Ah |
| Battery Type Code | 089 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 530A; 68Ah; 4Yr Warranty; 260x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | A |
| Battery Type Code | 027 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | SMF |
| Height | 190 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 242 mm |
| Weight | 14.3 kg |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 540A; 62Ah; 4Yr Warranty; 242x174x190 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Width | 87 mm |
| Height | 161 mm |
| Length | 150 mm |
| Type | Gel |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 14.7 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery Type Code | 067 |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 74Ah - 680CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Battery Type Code | 063 |
| Voltage | 12V |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 41Ah |
| Width | 175 mm |
| Length | 210 mm |
| Height | 175 mm |
| Other Part Number | 063 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Type | Lead Acid Battery |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 37 Ah |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 131 mm |
| Height | 180 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 196 mm |
| Ampere-Hours | 33 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Weight | 21000 g |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Key Words | 700A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 027 |
| Other Part Number | 556400048 |
| Key Words | 480A; 56Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 556400048K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Length | 258 mm |
| Height | 220 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 66 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 105 Ah |
| Length | 258 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 575 A |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Height | 220 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 63 Ah |
| Type | Wet |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 232 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | 560411054 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 005R |
| Replaced by | 560411054K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta D48 Battery - 60Ah - 540CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way




