Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 120 mm |
| Width | 70 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 105 A |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 6 Ah |
| Length | 113 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 5 |
| Cold-test Current, EN | 105 A |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 257 mm |
| Width | 172 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 132 mm |
| Height | 192 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 168 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Charge Rate | 2.5 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 26 Ah |
| Length | 166 mm |
| Height | 125 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | N |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | F3 |
| Extra Description | Platinum |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 26Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | 015 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Terminal Layout | 1 |
| Battery Type Code | 038 |
| Voltage | 12V |
| Width | 135 mm |
| Height | 200 mm |
| Hold-down Type | B09 |
| Ampere-Hours | 40Ah |
| Length | 245 mm |
| Type | Lead Acid Battery |
| Warranty | 4 Year Warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | FTZ12S-BS |
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTZ12S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Length | 135 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 145 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB14L-B2 |
| Terminal Type | M08 |
| Cold-test Current, EN | 145 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 14Ah - 145CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 67 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 067 |
| Ampere-Hours | 68 A |
| Height | 175 mm |
| Length | 277 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 570 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 570A; 68Ah; 4Yr Warranty; 277x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YT12A-BS |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 185 A |
| Weight | 4000 |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Gel |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 10 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 106 mm |
| Warranty | 1 year warranty |



