Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 068 |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Extra Description | SMF |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Terminal Type | A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Weight | 16.1 kg |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 540A; 70Ah; 4Yr Warranty; 257x172x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 243 mm |
| Other Part Number | Halfords HB013 / HCB013, Exide W027BX / W027SE / W090VSE |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 027 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 540A; 60Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | 0 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 210 mm |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 012 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 012 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Ampere-Hours | 66 Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Battery Type Code | 096R |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 560A; 66Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Extra Description | S4 |
| Length | 242 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 075 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |


