Battery
Categories
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Weight | 0.040 kg |
| Ampere-Hours | 53 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 065 |
| Key Words | 480A; 53Ah; 4Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Other Part Number | YTX12-BS Compatible |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 87 mm |
| Height | 130 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | MTX12U |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Type | AGM |
| Length | 151 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Other Part Number | 561400060 |
| Length | 242 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 61 Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 075 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 600A; 61Ah; 5Yr Warranty; 242x175x175 |
| Replaced by | 561400060K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta D21 Battery - 61Ah - 600CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Battery Type Code | 063 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 175 mm |
| Length | 210 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 43Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 063 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 51814 |
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, DIN | 100 A |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 51913 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Terminal Type | Y10 |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 82 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 77 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Key Words | 760A; 77Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 77Ah - 760CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Height | 145 mm |
| Type | AGM |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Ampere-Hours | 12.6 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Voltage | 12V |
| Width | 128 mm |
| Length | 234 mm |
| Height | 220 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Other Part Number | 053 |
| Battery Type Code | 048 |
| Terminal Layout | 0 |
Important compatibility info
| Weight | 6100 |
| Width | 79 mm |
| Length | 183 mm |
| Height | 171 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 19 Ah |
| Battery Type Code | 51913 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Type | Gel |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |



