Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 154 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Type | 3 |
| Height | 220 mm |
| Width | 128 mm |
| Terminal Layout | 0 |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 234 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Battery Type Code | 154 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 82 A |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 90 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | Halfords HB075 / HCB075, 075FP, 075FS, 6H, ET3, Exide W065TE / W065BX |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 075 |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Key Words | 540A; 60Ah; 3Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Length | 218 mm |
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 1 |
| Width | 133 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Battery Type Code | 049H |
| Height | 223 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Other Part Number | 049H |
| Type | Lead Acid Battery |
Important compatibility info
| Height | 106 mm |
| Weight | 6000 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 8 Ah |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Length | 150 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Warranty | 1 year warranty |



