Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 24 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Length | 166 mm |
| Height | 125 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Length | 315 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 |
| Extra Description | SMF |
| Width | 174 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | A |
| Hold-down Type | B13 |
| Weight | 18.4 kg |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Length | 315 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Terminal Type | A |
| Extra Description | SMF |
| Height | 175 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13 |
| Weight | 17.9 kg |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 640A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x174x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Hold-down Type | B01 |
| Length | 261 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Height | 220 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Other Part Number | 570412063 |
| Battery Type Code | 068 |
| Key Words | 630A; 70Ah; 4Yr Warranty; 261x175x220 |
| Replaced by | 570412063K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta E23 Battery - 70Ah - 630CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB18L-A2 |
| Length | 180 mm |
| Height | 160 mm |
| Width | 90 mm |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | M07 |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 18Ah - 190CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Width | 70 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2 Ah |
| Length | 113 mm |
| Height | 85 mm |
| Voltage | 12.8 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Type | Lithium |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Weight | 600 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Type | Wet |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 230 mm |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Battery Type Code | 005R |
| Other Part Number | 55D23R, 65D23R, 55D26R, N50, N50 Z, Exide W002BX / W002SE |
| Key Words | 510A; 60Ah; 3Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 017 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 353 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Key Words | 760A; 85Ah; 4Yr Warranty; 353x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 85Ah - 760CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Key Words | 510A; 56Ah; 4Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Voltage | 12 V |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Width | 129 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | 54524;46B24R |
| Length | 238 mm |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 12.4 kg |
| Height | 225 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Battery | with handles, with load status display |
| Battery Type Code | 049 |
| Post Positions | 1 |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Key Words | 400A; 45Ah; 3Yr Warranty; 238x129x225 |
| Warranty | 3 year warranty |



