Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | EN |
| Other Part Number | 110TE |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 110 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 85Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 85Ah - 800CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | Unipart GBA3096 / GBA4096 / GBA3100 |
| Key Words | 640A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Hold-down Type | B13 |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Post Positions | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 63 Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 610 A |
| Other Part Number | 563401061 |
| Key Words | 610A; 63Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 560127054K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
Important compatibility info
| Height | 161 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Width | 87 mm |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Weight | 5500 |
| Voltage | 12 V |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Type | AGM |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | T1 |
| Hold-down Type | B07 |
| Length | 258 mm |
| Height | 222 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | C |
| Title | Leisure Battery 12V - 75Ah |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- Maintenance Accessible - Ability to top up each cell with battery acid electrolyte
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class C - Verified by the NCC the Platinum flooded range provides consumer confidence


