Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX20HL-BS |
| Length | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 18.9 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Width | 87 mm |
| Height | 155 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | YB14L-B2 |
| Length | 135 mm |
| Height | 168 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 34 Ah |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 34Ah |
| Width | 130 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 196 mm |
| Height | 168 mm |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 4 year warranty |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 354 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 19.9 kg |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Terminal Type | A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SMF |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 017 |
| Key Words | 720A; 85Ah; 4Yr Warranty; 354x174x175 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 069 |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Height | 222 mm |
| Length | 270 mm |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 270x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 75Ah - 630CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch

