Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 165 mm |
| Length | 205 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M07 |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Ampere-Hours | 20 Ah |
| Width | 90 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 20Ah - 260CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Length | 243 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Other Part Number | 027 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Voltage | 12V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | 0 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Length | 266 mm |
| Height | 220 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3031 / GBA4031 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 069 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |


