Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax DC |
| Height | 220 mm |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| NCC Class | B |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | B |
| Extra Description | Numax DC |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Height | 242 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Standard |
| Extra Description | Numax LV |
| Type | Wet |
| Length | 266 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | C |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 302 mm |
| Extra Description | Numax LV |
| NCC Class | C |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Height | 225 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Capacity | 75 Ah |
| Height | 220 mm |
| Length | 266 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Extra Description | Numax Marine |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 100Ah |
| Height | 225 mm |
| Extra Description | Numax Marine |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 89 mm |
| Length | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Type | AGM |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 166 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Length | 150 mm |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 159 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Ampere-Hours | 21 A |
| Length | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 100 mm |
| Height | 174 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YT7B-4 |
| Height | 92 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Length | 150 mm |
| Width | 65 mm |
| Ampere-Hours | 6 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |



