Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Battery Type Code | 110 |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | Halfords HB110 / HCB110, Exide W110VSE |
| Type | Wet |
| Key Words | 740A; 80Ah; 3Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 29.75 Ah |
| Height | 180 mm |
| Length | 197 mm |
| Type | AGM |
| Weight | 10100 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 131 mm |
| Battery Type Code | MU-1 SLD M FT |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 223 mm |
| Length | 255 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 50 Ah |
| Battery Type Code | LV22MF |
| Width | 174 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Extra Description | YuMicron |
| Length | 205 mm |
| Height | 162 mm |
| Width | 90 mm |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 7 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |

