Battery
Categories
Important compatibility info
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 760 A |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 708 A |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Terminal Type | Side |
| Battery Type Code | 75/86-705 (ODP-AGM75 86) |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 45 Ah |
| Height | 201 mm |
| Width | 173 mm |
| Length | 241 mm |
| Other Part Number | DUAL TERMINALS (SAE & SIDE) |
| Weight | 19700 |
| Ampere-Hours | 49 A |
| Height without pole | 188 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Ampere-Hours | 52 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 241 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Weight | 18300 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Battery Type Code | 96R-600 (ODP-AGM96R) |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 48 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 700 A |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 234 mm |
| Battery Type Code | 155 AGM |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Key Words | 460A; 38Ah; 1Yr Warranty; 234x127x227 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
Important compatibility info
| Length | 325 mm |
| Height | 238 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 165 mm |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 975 A |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Warranty | 1 year warranty |


