Battery
Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B01 |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 068 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | EFB Battery |
| Length | 261 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 760A; 72Ah; 4Yr Warranty; 261x175x220 |
| Replaced by | 572501076K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta N72 Battery - 72Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems.
- Ready for entry-level start-stop systems
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
- Made for vehicles with higher than normal energy demands
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Length | 315 mm |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Replaced by | 580500080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta N80 Battery - 80Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems.
- Ready for entry-level start-stop systems
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
- Made for vehicles with higher than normal energy demands
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 249H EFB |
| Width | 173 mm |
| Length | 306 mm |
| Key Words | 800A; 85Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Replaced by | 585501080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta N85 Battery - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems.
- Ready for entry-level start-stop systems
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
- Made for vehicles with higher than normal energy demands
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 353 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 595500085K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Post Positions | 1 |
| Battery | AGM Battery |
| Height | 93 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Terminal Type | Y11 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Other Part Number | FTZ10S-BS |
| Length | 150 mm |
| Battery Type Code | YTZ10S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |

