Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Extra Description | S5 |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 145 mm |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Terminal Type | 5 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 162 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 22 Ah |
| Length | 205 mm |
| Weight | 8000 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Ford lug |
| Height | 186 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 197 mm |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 132 mm |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 30Ah - 180CCA |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | EXIDE GEL |
| Function | Starter Battery |
| Battery | Gel Battery |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Ideal for premium vehicles with power-hungry electrical eq uipment built in or added on • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery; Ideal for rough terrain and highly inclined mounting • Deep-discharge protection and very low self-discharge; Sto re for up to 24 months without loss in cycle life • Ready to use & maintenance free; No initial acid filling o r later water refilling required
- The original Gel technology invented by Exide
- Deep-discharge protection
- Brilliant performance even when partially discharged
- Extended cycle life
- EXIDE Original Gel Battery designed for performance vehicleswith powerhungry electrical equipment
- Exide GEL is the ultimate choice for any premium motorcycle, scooter or powersport vehicle. It is designed for maximum comfort on the road, easily handling power-hungry equipment like audio, GPS, additional lights and heating systems. It is completely spi
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 172 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 90 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 950 A |
| Ampere-Hours | 115 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 150 Ah |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Height | 235 mm |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 930095080 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Professional Starter |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | LFS95 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Replaced by | 930095080K312 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LFS95 Battery - 95Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ideal for small boats with outboard motors
Technical Information
Exceptional cold starting performance
- VARTA Professional Starter Battery range are purpose-made for all marine and motorhome starter applications.
- With a high energy output, they deliver outstanding performance, time after time, with no maintenance required.
- deal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines.
- Ideal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines
- Exceptional cold-starting performance
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 174 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Length | 260 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Filled Weight | 18.4 kg |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 069 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 225 mm |
| Key Words | 630A; 72Ah; 3Yr Warranty; 260x174x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Other Part Number | 017 |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 90Ah |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 017 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
Important compatibility info
| Title | VARTA SMF Conventional Battery 12V - 95Ah - 800CCA |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery | Increased shock resistance |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 595402080 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 595402080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the user's requirements

